Focus image
Artikelen en blogs

Artikelen & blogs > Voorkom internet-gesjoemel met de ERICA-methode

Mijn man heeft twee keer een rijexamen geboekt via internet, maar helaas niet via het CBR. Hij betaalde daardoor twee keer €49 in plaats van €35, en de organisator van de website stak zomaar twee keer €14 in eigen zak. Heb je tips om dit soort gesjoemel te voorkomen?

Kopen via het internet heeft iets van schaatspret. Iedereen vindt het leuk en iedereen mag gratis meedoen. Maar wie ongetraind het ijs opstapt, blijft hangen in een scheur of wak en eindigt in het ziekenhuis. Ook op internet geldt dat wie geroutineerd is, profiteert van de mogelijkheden. Maar de digitale brekebeen wordt graag geld afhandig gemaakt. Want het wereldwijde web is, naast een fantastische informatiebron, een walhalla voor gelukszoekers. Een website is zo vanuit je huiskamertje opgezet. Daarmee bemiddelen talloze sjoemelaars in informatie, diensten en producten van anderen, die liefst niet (geheel) vallen onder Wet koop op afstand, zoals reizen, concertkaartjes en allerlei maatwerk diensten.

Zo verkopen tientallen ‘budget’ ticketbureaus kaartjes voor evenementen tegen een veelvoud van de echte prijzen. Rijen websites regelen je rijexamen of toeristenvisum, terwijl je dat goedkoper direct bij het CBR of een consulaat kan doen. Hoteliers klagen dat consumenten via boekingssites al jaren dertig procent meer voor kamers betalen dan bij de hotels zelf. Vliegreizensites zijn berucht om hun verborgen kosten, en financiële vergelijkingssites een mijnenveld. Afgelopen week gaf de NMa 21 vergelijkingssites voor spaarrentes een onvoldoende. Van 17 vergelijkssites voor reisverzekeringen konden er twee door de beugel.

Hoe voorkom je dat je teveel betaalt? Gewoon doorzetten met een gezond wantrouwen. Maar minimaliseer uitglijders, bijvoorbeeld met de ERICA-methode. De E staat voor Ervaring, want dat loont bij internetshoppen, net als bij fietsen of schaatsen. Bezoek per gezocht product of dienst minimaal vijf sites. Vergelijk de aanbiedingen en zet sites die geen organisator of contactgegevens vermelden op je (denkbeeldig) zwarte lijst. Na verloop van tijd ontwikkel je een gevoel voor wat wel een niet betrouwbaar is.

De R is van: ken je Rechten. De Wet koop op afstand bepaalt onder meer dat een aanbieder geld moet terugbetalen als de consument een product binnen zeven dagen terugstuurt. Maar pas op, dat geldt niet voor alle producten of diensten. Google voor meer informatie op ‘kopen op afstand’.

De I staat voor Informeer. Zoek informatie over aanbieders. Google bijvoorbeeld op: wie heeft slechte ervaringen met bedrijf X? Helaas geldt voor websites niet dat eens goed altijd goed is. Een prima vergelijkingssite eindigt niet zelden als verkapt verkoopkanaal, want populariteit is goud waard voor adverteerders. Soms wisselt een site onzichtbaar van eigenaar voor een paar ton. Met de ziel van de organisatoren erbij.

Dan de C van Controleer. Op overheidssite consuwijzer.nl staat een handige Online ShopScan met vragen over onder meer betaalwijze en retourvoorwaarden. Gaat toch iets mis, onderneem dan Actie –de A van ERICA. Stuur de aanbieder een van de klachtenbrieven van consuwijzer.nl. Of bel 088-0707070 met een vraag of klacht. Daarmee bescherm je indirect ook je medeconsument.

Lezersreacties:

Afbreken

Bij (buitenlandse) boekingssites voor vliegreizen en hotels wordt de klant vaak gelokt met een lagere prijs dan uiteindelijk moet worden betaald. Daar kom je achter door de boekingsprocedure te doorlopen tot het eindscherm met de totaalkosten, inclusief de administratiekosten, de booking-fee en soms een opslag voor betaling per creditcard. Vervolgens breek je de boekingsprocedure af, voordat je je creditcardgegevens en/of autorisatie voor de definitieve boeking gegeven hebt. Ron Vertegaal

Dure verzekering

Op veel websites waar je een vliegticket of reis kunt boeken, staat het hokje voor de reis- en of annuleringsverzekering standaard aangevinkt. Wie niet oplet, zit zo vast aan een onnodige en/of te dure verzekering. Marieke van der Bas

Klantfora

Internet leent zich vooral goed voor prijsvergelijkingen. Zoek goed en kijk ook in klantforums. Kijk ook eens op weetwaarjekoopt.nl voor de valkuilen van kopen. René Boekman

Aanbeveling NMa

De NMa adviseert: Consumenten zouden voor spaarrekeningen en reisverzekeringen meerdere vergelijkingssites moeten raadplegen, want slechts één vergelijkingssite leidt niet altijd tot de beste keuze. Bezoek na het raadplegen van vergelijkingssites, ook enkele websites van financiële aanbieders zelf, aangezien de spaarrente of verzekeringspremie in een aantal gevallen niet correct wordt weergegeven.

Volgende week:

We moeten binnenkort weer belastingaangifte doen. Heb je tips die geld besparen of opleveren?

Bijblijven in geldzaken? Klik hier voor mijn gratis nieuwsbrief. En volg me opTwitter!

Trefwoorden bij deze publicatie: Kopen

Gepubliceerd in NRC Handelsblad op 18-02-2012 en heeft ongeveer 720 woorden.